Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Corp produces gizmos that sell for $60/unit. Variable cost is $35/unit. Annu

ID: 2571696 • Letter: A

Question

ABC Corp produces gizmos that sell for $60/unit. Variable cost is $35/unit. Annual fixed costs are $150,000. Annual depreciation charges are $50,000. 1. What is the accounting (or, operating) breakeven of level of sales? 2. What is the cash breakeven level of sales? 3. Compute the Degree of Operating Leverage (DOL) between sales levels of 20,000 and 24,000 units.
ABC Corp produces gizmos that sell for $60/unit. Variable cost is $35/unit. Annual fixed costs are $150,000. Annual depreciation charges are $50,000. 1. What is the accounting (or, operating) breakeven of level of sales? 2. What is the cash breakeven level of sales? 3. Compute the Degree of Operating Leverage (DOL) between sales levels of 20,000 and 24,000 units.
ABC Corp produces gizmos that sell for $60/unit. Variable cost is $35/unit. Annual fixed costs are $150,000. Annual depreciation charges are $50,000. 1. What is the accounting (or, operating) breakeven of level of sales? 2. What is the cash breakeven level of sales? 3. Compute the Degree of Operating Leverage (DOL) between sales levels of 20,000 and 24,000 units.

Explanation / Answer

1. What is the accounting (or, operating) breakeven of level of sales?

BEP in units = Fixed Cost / Contribution margin

= 150000 / (60-35)

= 150000/25

= 6000 units

(Note: BEP in sales $ = 6000 x 60 = $360,000)

2. What is the cash breakeven level of sales?

BEP in units = Fixed Cost(Cash) / Contribution margin

= (150000-50000)/25

= 100000/25

= 4000 units

3. Compute the Degree of Operating Leverage (DOL) between sales levels of 20,000 and 24,000 units.

DOL at 20,000 units

DOL = Q(P-VC)/ [Q(P-VC)- FC]

DOL = 20000(60-35)/[20000(60-35)-150000]

DOL = 500000/350000

DOL = 1.42857

DOL at 24,000 units

DOL = Q(P-VC)/ [Q(P-VC)- FC]

DOL = 24000(60-35)/[24000(60-35)-150000]

DOL = 600000/450000

DOL = 1.33333

Note: Leverage goes down because we are further away from the break-even point, thus the firm is operating on a larger profit base and leverage is reduced

Note: I have tried my best for correct solution, still need any further help, please ask in comment, Hope a positive feedback, Thank you.