Assigning Traceable Fixed Expenses Selected data for Colony Company, which opera
ID: 2575716 • Letter: A
Question
Assigning Traceable Fixed Expenses Selected data for Colony Company, which operates three departments, follow: Department A Department B Department C Inventory $40,000 $144,000 $56,000 Equipment (average cost) $360,000 $216,000 $144,000 Payroll $607,500 $540,000 $202,500 Square feet of floor space 27,000 13,500 4,500 During the year, the company’s fixed expenses included the following: Depreciation on equipment $60,000 Real estate taxes 18,000 Personal property taxes (on inventory and equipment) 28,800 Personnel department expenses 30,000 Assume that the property tax rate is the same for both inventory and equipment. Using the most causally related bases, prepare a schedule assigning the fixed expenses to the three departments. Hint: Not all fixed expenses are traceable to the three departments. One of these fixed costs should be considered a common cost and not traceable to the departments. Do not round until your final answer. Round final answer to the nearest whole number. Department A Department B Department C
Explanation / Answer
Depreciation expenses are allocated on the basis of Equipment (average cost)
= (360,000+216,000+144,000) = $720,000
Allocation to A = 360,000/720,000*60,000 = 30,000
Allocation to B = 216,000/720,000*60,000 = 18,000
Allocation to C = 144,000/720,000*60,000 = 12,000
Real estate taxes on the basis of square feet of floor space
= (27,000 + 13,500 + 4,500) = $45,000
Allocation to A = 27,000/45,000*18,000 = 10,800
Allocation to B = 13,500/45,000*18,000 = 5,400
Allocation to C = 4,500/45,000*18,000 = 1,800
Personal property taxes on the basis of inventory and equipment (average cost)
Allocation to A = 400,000/960,000*28,800 = 12,000
Allocation to B = 360,000/960,000*28,800 = 10,800
Allocation to C = 200,000/960,000*28,800 = 6,000