Disposal of Plant Asset Citano Company has a used executive charter plane that o
ID: 2580081 • Letter: D
Question
Disposal of Plant Asset
Citano Company has a used executive charter plane that originally cost $850,000. Straight-line depreciation on the plane has been recorded for six years, with an $85,000 expected salvage value at the end of its estimated eight-year useful life. The last depreciation entry was made at the end of the sixth year. Eight months into the seventh year, Citano disposes of the plane.
Required
Prepare journal entries to record:
a. Depreciation expense to the date of disposal.
b. Sale of the plane for cash at its book value.
c. Sale of the plane for $220,000 cash.
d. Sale of the plane for $200,000 cash.
e. Destruction of the plane in a fire. Citano expects a $198,000 insurance settlement.
Explanation / Answer
Citano Company
Disposal of plant asset
Entries:
Journal Entries in the books of Citano Company:
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
a.
Depreciation expense - Airplane
$63,750
Accumulated Depreciation - Airplane
$63,750
(To record depreciation expense for 8 months in the seventh year)
b.
Cash
$212,500
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Airplane
$850,000
(To record disposal of airplane at book value)
c.
Cash
$220,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Gain on sale of Airplane
$7,500
Airplane
$850,000
(To record gain on disposal of airplane)
d.
Cash
$200,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Loss on sale of Airplane
$12,500
Airplane
$850,000
(To record loss on sale of disposal of airplane)
e.
Insurance Settlement
$198,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Loss
$14,500
Airplane
$850,000
(To record insurance settlement and loss on destruction of the plane in a fire)
Calculations of accumulated depreciation and book value -
Company uses the straight line depreciation method,
Depreciation expense = depreciable base x 1/useful life
Depreciable base = cost – salvage value
Cost = $850,000
Salvage value = $85,000
Useful life = 8 years
Depreciable base = $850,000 - $85,000 = $765,000
Annual depreciation expense = $765,000/8 = $95,625
Accumulated depreciation for 6 years = $95,625 x 6 = $573,750
Book value in Year 7 = cost – accumulate depreciation
= $850,000 - $573,750 = $276,250
The asset was disposed 8 months in seventh year,
So, depreciation for the 8 months in seventh year = annual depreciation expense x 8/12
= $95,625 x 8/12 = $63,750
Accumulated depreciation up to the date of disposal = $573,750 + $63,750 = $637,500
So, book value at the date of disposal = $850,000 - $637,500 = $212,500
The company records a gain of $7,500 as follows,
Gain = sale proceeds – book value
= $220,000 - $212,500 = $75,00
the company records a loss of $12,500 as follows,
loss = sale proceeds – book value
= $200,000 - $212,500 = -$12,500
Book value of asset destroyed in fire = $212,500
Insurance settlement = $198,000
Loss = -$14,500
Journal Entries in the books of Citano Company:
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
a.
Depreciation expense - Airplane
$63,750
Accumulated Depreciation - Airplane
$63,750
(To record depreciation expense for 8 months in the seventh year)
b.
Cash
$212,500
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Airplane
$850,000
(To record disposal of airplane at book value)
c.
Cash
$220,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Gain on sale of Airplane
$7,500
Airplane
$850,000
(To record gain on disposal of airplane)
d.
Cash
$200,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Loss on sale of Airplane
$12,500
Airplane
$850,000
(To record loss on sale of disposal of airplane)
e.
Insurance Settlement
$198,000
Accumulated Depreciation - Airplane
$637,500
Loss
$14,500
Airplane
$850,000
(To record insurance settlement and loss on destruction of the plane in a fire)