Park Co. is considering an investment that requires immediate payment of $31,000
ID: 2594522 • Letter: P
Question
Park Co. is considering an investment that requires immediate payment of $31,000 and provides expected cash inflows of $8,654 annually for five years. Assume Park Co. requires a 10% return on its investments. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) 1-a. What is the internal rate of return? (Round your present value factor to 4 decimals and your internal rate of return to 2 decimals.) 1-b.Based on its internal rate of return, should Park Co. make the investment? Yes NoExplanation / Answer
Solution - 1a:
Initial Investment = $31,000
Annual Cash flows for 5 years = $8654
Present value factor for annual cash flows = 31000/8654 = 3.582
On review of PV Table present value of cash flow for $1 is 3.582 comes at IRR of 12.25%
Solution – 1b:
As required rate of return in 10% and Park Co gets IRR of 12.25% therefore Park Co should go for this investment.