Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Angie just won the lottery. The prize is yearly payments of $100,000 compounded

ID: 2613616 • Letter: A

Question

Angie just won the lottery. The prize is yearly payments of $100,000 compounded annually for 30 years with the first payment being made today. What is the value of this prize today at an 8% interest rate?

$1,125,778.33

$1,215,840.60

$1,271,650.59

$1,280,128.26

What is the present value of $10,000 to be received in 5 years at 12%?

$5,674.27

$8,928.57

$17,623.42

none of the above

Your are given the following information:

Hotel X

Return: 10%

Weight (proportion of portfolio): 75%

Risk (standard deviation of return): 3%

Hotel Y

Return: 20%

Weight (proportion of portfolio): 25%

Risk (standard deviation of return): 9%

Calculate the standard deviation of the portfolio with a of 0.

4.5%

3.18%

0%

none of the above

If asset x has a standard deviation of 10 percent, and the market portfolio has a standard deviation of 20 percent, and the correlation of their returns is .5, what is the beta?

1.0

.5

.25

0

Given a two-year loan of $50,000 and an annual interest rate of 8 percent, how much interest will accrue during the life of the loan? (Assume no principal payments during the term.)

$4,000

$8,000

$400

None of the above

$1,125,778.33

$1,215,840.60

$1,271,650.59

$1,280,128.26

Explanation / Answer

Answer: to the first distinct question:

a) Present Value of the Prize (annuity due) = Annuity * [{1-(1+i)-n/i] *(1+i), where i = interest rate, n = no of periods

= $100,000 [{1-(1+0.08)-30}/0.08] * (1+0.08)

= $100,000 (0.900623/0.08) * 1.08 = $1,215,840.60

b) PV of an amount= Amount/(1+i)n where i =interest rate, n = no of periods

= $10,000/(1+0.12)5 = $10,000/1.76234 = $5,674.27 (ans)

=