Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 15%
ID: 2619376 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 15% and a standard deviation of 37%. The T-bill rate is 5%
A client prefers to invest in your portfolio a proportion (y) that maximizes the expected return on the overall portfolio subject to the constraint that the overall portfolio's standard deviation will not exceed 25%.
a. What is the investment proportion, y? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Investment proportion y %
b. What is the expected rate of return on the overall portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Rate of return %
Stock A 21 % Stock B 30 % Stock C 49 % Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate or return of 15% and a standard deviation or 37%. The T-bill rate is 5% Stock A Stock B Stock C 21% 30% 49% A client prefers to invest in your portfolio a proportion (y) that maximizes the expected return on the overall portfolio subject to the constraint that the overall portfolio's standard deviation will not exceed 25% a. What is the investment proportion, y? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Investment proportion y b. What is the expected rate of return on the overall portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Rate of returnExplanation / Answer
a) Standard deviation of T-bill is zero as it provides a fixed risk free return. Therefore, overall portfolio standard deviation is comprised only of the risky portfolio standard deviation.
Overall portfolio standard deviation = Risk portfolio standard deviation x Weight of risky portfolio
or, 25% = 37% x y
or, y = 25% / 37% = 0.6757 or 67.57%
b) Weight of T-bill = 100% - 67.57% = 32.43%
Expected return of overall portfolio = Expected return of risk portfolio x Weight of risky portfolio + Expected return of T-bill x Weight of T-bill
or, Expected return of overall portfolio = 15% x 67.57% + 5% x 32.43% = 11.7568 or 11.76%