Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 14%
ID: 2621117 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 14% and a standard deviation of 30%. The T-bill rate is 6% Stock A Stock B Stock C 24 % 32 % 44 % A client prefers to invest in your portfolio a proportion () that maximizes the expected return on the overall portfolio subject to the constraint that the overall portfolio's standard deviation will not exceed 20%. a. What is the investment proportion, y? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Investment proportion y b. What is the expected rate of return on the overall portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Rate of returnExplanation / Answer
a.
The client wants to invest investment proportion Y in which standard deviation does not exeeds 20%.
Standardd eviation of risky portfolio = 30%
Standard deviation of risk free assets = 0%
20% = (30% × Y) + (0 × 1 - Y)
Y = 20% / 30%
Y = 66.67%
Investment proportion Y is 66.67%.
So investor has invested 66.67% in risky portfolio and 33.33% in risk free T bill.
b.
Expected return of portfolio = (14% × 66.67%) + (6% × 33.33%)
= 9.33% + 2.00%
= 11.33%
Expected return of overall portfolio is 11.33%.