Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,4
ID: 2622829 • Letter: C
Question
Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,400 units; cash break-even quantity = 5,000 units; life = five years; fixed costs = $200,000; variable costs = $38 per unit; required return = 10 percent. Ignoring the effect of taxes, find the financial break-even quantity.
Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,400 units; cash break-even quantity = 5,000 units; life = five years; fixed costs = $200,000; variable costs = $38 per unit; required return = 10 percent. Ignoring the effect of taxes, find the financial break-even quantity.
Explanation / Answer
your wrong!!!!!