Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,4

ID: 2726633 • Letter: C

Question

Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,440 units; cash break-even quantity = 5,000 units; life = three years; fixed costs = $200,000; variable costs = $46 per unit; required return = 12 percent. Ignoring the effect of taxes, find the financial break-even quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Consider a project with the following data: accounting break-even quantity = 5,440 units; cash break-even quantity = 5,000 units; life = three years; fixed costs = $200,000; variable costs = $46 per unit; required return = 12 percent. Ignoring the effect of taxes, find the financial break-even quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Explanation / Answer

Answer

Accounting Break even Quantity = Fixed costs / Sales price per unit – Variable cost per unit

5,440 units = $200,000 / Sales price per unit – $ 46

Sales price per unit – $ 46 = $200,000 / 5,440

Sales price per unit – $ 46 = 36.76

Sales price per unit = $ 36.76 + $ 46

Sales price per unit = $ 82.76

Cash breakeven Quantity = Fixed costs – Non Cash expenses / Sales price per unit – Variable cost per unit

5,000 = Fixed costs – Non Cash expenses / $ 82.76 - $ 46

5,000 = Fixed costs – Non Cash expenses / $ 36.76

Fixed costs – Non Cash expenses = 5,000 * $ 36.76

Fixed costs – Non Cash expenses = 183800

Contribution per unit = Selling price per unit – Variable cost per unit

                                       = $ 82.76 - $ 46

                                       = $ 36.76

Suppose quantity at financial breakeven point is X.

Year

Total Contribution

Fixed cost less non-cash expense

Cash flow

Disc Rate : 12%

Present value

A

B

C

D

A-B

C*D

1

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.89

(36.76X - 183800)*0.89

2

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.80

(36.76X - 183800)*0.80

3

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.71

(36.76X - 183800)*0.71

NPV

0

Solving above Equation,

Net Present Value = Present value of Cash flows

0 = (36.76X - 183800)*0.89 + (36.76X - 183800)*0.80 + (36.76X - 183800)*0.71

0 = (36.76X - 183800)*(0.89 + 0.80 + 0.71)

0 = (36.76X - 183800)* 2.40

0 =88.29X - 441456.6

88.29X = 441456.6

X = 5000

Answer : Break Even quantity is 5000

Year

Total Contribution

Fixed cost less non-cash expense

Cash flow

Disc Rate : 12%

Present value

A

B

C

D

A-B

C*D

1

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.89

(36.76X - 183800)*0.89

2

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.80

(36.76X - 183800)*0.80

3

36.76X

183800

36.76X - 183800

0.71

(36.76X - 183800)*0.71

NPV

0