Bond valuation Bond X is noncallable and has 20 years to maturity, a 8% annual c
ID: 2638606 • Letter: B
Question
Bond valuation
Bond X is noncallable and has 20 years to maturity, a 8% annual coupon, and a $1,000 par value. Your required return on Bond X is 11%; and if you buy it, you plan to hold it for 5 years. You (and the market) have expectations that in 5, years the yield to maturity on a 15-year bond with similar risk will be 11%.
How much should you be willing to pay for Bond X today? (Hint: You will need to know how much the bond will be worth at the end of 5 years.) Round your answer to the nearest cent.
Bond valuation
You are considering a 20-year, $1,000 par value bond. Its coupon rate is 8%, and interest is paid semiannually. If you require an "effective" annual interest rate (not a nominal rate) of 10.94%, how much should you be willing to pay for the bond? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Nper = 15 (indicates the period)
PV = ? (indicates the price)
FV = 1000 (indicates the face value)
Rate = 11% (indicates rate of interest)
PMT = 80 (indicates the amount of interest payment)
Price = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(11%,15,80,1000) = $784.27
-------
Part B:
Nper = 20*2 = 40 (indicates the period)
PV = ? (indicates the price)
FV = 1000 (indicates the face value)
Rate = 10.94%/2 (indicates rate of interest)
PMT = 80/2 =40 (indicates the amount of interest payment)
Price = PV(Rate,Nper,PMT,FV) = PV(10.94%/2,40,40,1000) = $763.19
Thanks.