For the given cash flows, suppose the firm uses the NPV decision rule. Year Cash
ID: 2642213 • Letter: F
Question
For the given cash flows, suppose the firm uses the NPV decision rule. Year Cash Flow 0 -$ 156,000 1 60,000 2 79,000 3 63.000 Requirement 1: At a required return of 10 percent, what is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) NPV $ Requirement 2: At a required return of 18 percent, what is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. A negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) NPV $Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
NPV = -156000 + 60000/(1+10%)^1+79000/(1+10%)^2+63000/(1+10%)^3 = $11167.54
----------
Part B:
NPV = -156000 + 60000/(1+18%)^1+79000/(1+18%)^2+63000/(1+18%)^3 = -$10072.22
Thanks.