Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Corporation Growth has $85,000 in taxable income, and Corporation Income has $8,

ID: 2659455 • Letter: C

Question

Corporation Growth has $85,000 in taxable income, and Corporation Income has $8,500,000 in taxable income. Use the tax rates from Table 2.3.

  

  

   

Suppose both firms have identified a new project that will increase taxable income by $14,000. How much in additional taxes will each firm pay?

    

Corporation Growth has $85,000 in taxable income, and Corporation Income has $8,500,000 in taxable income. Use the tax rates from Table 2.3.

Corporation Growth has $85,000 in taxable income, and Corporation Income has $8,500,000 in taxable income. Use the tax rates from Table 2.3. What is the tax bill for each firm? Suppose both firms have identified a new project that will increase taxable income by $14,000. How much in additional taxes will each firm pay?

Explanation / Answer

Tax for corporation growth is 50000 * 0.15 + 25000 * 0.25 + 10000 * 0.34 = 17,150

Tax for corporation income is 50000 * 0.15 + 25000 * 0.25 + 25000 * 0.34 + 235000 * 0.39 + 8165000 * 0.34 = 2,890,000


Additional tax on 14000 is same as both fall in 34% tax bracket and hence the additional tax

corporation growth = 14000 * 0.34 = 4,760

corporation income = 14000 * 0.34 = 4,760