Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Total assets $100,000 Debt (12% interest rate) $80,000 Equity $20,000 Variable c

ID: 2699865 • Letter: T

Question

Total assets

$100,000

Debt (12% interest rate)

$80,000

Equity

$20,000

Variable costs of production

$14 per unit

Fixed cost of production

$27,000

Units Sold

12,300

Sales price

$19.75 per unit

Sales

$200

Expenses

$185

Tax rate

33% of earnings

Assets, Liabilities and Equity as of xx/xx/xx

Assets

Liabilities and Equity

Accounts receivable

$1,300

Accounts payable

$1,200

Inventory

1,600

Long-term debt

2,500

Plant

1,700

Equity

900

Total

$4,600

Total

$4,600

The firm earns 20 percent on sales and expects those sales to rise to $5,500. The increased sales may require additional financing. Accounts receivable and inventory will increase, and trade accounts will also spontaneously increase with the increase in sales. Management expects to distribute 75% of earnings.

Total assets

$100,000

Debt (12% interest rate)

$80,000

Equity

$20,000

Variable costs of production

$14 per unit

Fixed cost of production

$27,000

Units Sold

12,300

Sales price

$19.75 per unit

Explanation / Answer

1) New units sold = 1.1*12300 = 13530 ;

Operating Profit = (19.75 -14)*13530 - 27000 = $50797.5 ;

Operating Profit Increases to $50797.5

Net Profit = OP - Interest = 50797.5 - 0.12*80000 = $41,197.5


Original Operating Profit = (19.75-14)*12300 - 27000 = $43725 ;

%increase of operating profit = 16.17 % ;

Original Net Profit = OP - 0.12*80000 = $34125

%increase in Net Profit = 20.725 %


2) Profit before tax = $15

Net Profit after tax= Earnings = 15*(1-0.33) = $10.05 ;


Interest to be paid = 40*0.1 = $4 ;

Profit before tax = 15 - 4 = $11 ;

Earnings = 11*(1-0.33) = $7.37 ;


Returns in first case = 10.05/100 = 10.05 % ;

Returne in second case = 7.37/60 = 12.28 % ;

It is because returns on earnings is higher than interest rate paid on debt.


If Expense = $194 ;

Returns (I case) =6*(1-0.33)/100 = 4.02 %

Returns (in second case) = (6-4)*(1-0.33)/60 = 2.23 %


In second case returns declined more ;


this is because when expenses rise , profit is less so return is also less ; now rate of return is less than interest rate paid on debt if expenses rise to $194 that is why we will waste much money in paying interest ; hence return would be low