Could anyone kindly answer the following question in detail :) Suppose that a st
ID: 2709279 • Letter: C
Question
Could anyone kindly answer the following question in detail :)
Suppose that a stock price has an expected return of 13% p.a. and a volatility of 25% p.a. The stock price today is $50. Calculate the following: a. The expected price tomorrow. the standard deviation of the stock price tomorrow and b. 95% confidence interval for the price tomorrow. Assume 252 trading days per year. b. The expected stock price next year, the standard deviation of the price next year and a 95% confidence interval for the price year.Explanation / Answer
Answer:
The expected price of the stock is given by:
E(ST) = S0 euT
Here
S0 is current market price of the stock = $50
u is expected return of the stock = 13%
and T is time period = 1/252 as there are 252 trading days
Now we can calculate the expected price tomorrow as:
E(S1/252) = $50 x e 0.13x(1/252)
= $50.05
And standard deviation as:
Here s = Volatility = 25% pa
Variance (ST) = S02 X e 2uT (es2T – 1)
Var (S1/252) = 502 x e2x0.13x(1/252) (e(0.25)2x 1/252 - 1)
= 0.623845
And standard deviation = square root of 0.623845 = 0.789 = 78.9%
Now we can calculate the expected price after a year as:
E(S1) = $50 x e 0.13x1
= $56.97
And standard deviation as:
Here s = Volatility = 25% pa
Variance (ST) = S02 X e 2uT (es2T – 1)
Var (S1/252) = 502 x e2x0.13x1 (e(0.25)2x 1- 1)
= 210.4734
And standard deviation = square root of 210.4734 = 14.507