Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in

ID: 2716169 • Letter: C

Question

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 9,000 shares of stock and $430,000 in debt. Plan II would result in 12,600 shares of stock and $275,200 in debt. The interest rate on the debt is 9 percent.

Requirement 1:

Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $54,000. The all-equity plan would result in 19,000 shares of stock outstanding. Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

  


      EPS
  Plan I $
  Plan II $
  All-equity plan $

Requirement 2:

(a)

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $

(b)

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $


Requirement 3:

Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $

Requirement 4:

Assume the corporate tax rate is 32 percent.

(a)

Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)


      EPS
  Plan I $
  Plan II $
  All-equity plan $

  

(b)

What is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $

(c)

What is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $

(d)

At what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

  EBIT $

Explanation / Answer

Requirement 1:
Plan I
Net Income = EBIT - Interest - tax = 54000 - 430000 * 9% - 0 = 15300
EPS = Net Income / No. of shares = 15300 / 9000 = $1.70 per share

Plan II
Net Income = EBIT - Interest - tax = 54000 - 275200 * 9% - 0 = 29232
EPS = Net Income / No. of shares = 29232 / 12600 = $2.32 per share

All equity Plan
Net Income = EBIT - Interest - tax = 54000 - 0 - 0 = 54000
EPS = Net Income / No. of shares = 54000 / 19000 = $2.84 per share


Requirement 2:
Break-even level of EBIT is when EPS = 0
EPS = 0 implies Net income = 0
So EBIT - interest - tax = 0
EBIT - 430000 * 9% - 0 = 0
So EBIT = $29,232