Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in

ID: 2719752 • Letter: C

Question

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 11,000 shares of stock and $370,000 in debt. Plan II would result in 12,100 shares of stock and $329,300 in debt. The interest rate on the debt is 10 percent.

Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $54,700. The all-equity plan would result in 21,000 shares of stock outstanding. Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

  

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

  

What is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

What is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

At what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 11,000 shares of stock and $370,000 in debt. Plan II would result in 12,100 shares of stock and $329,300 in debt. The interest rate on the debt is 10 percent.

Explanation / Answer

Plan-1

Plan-2

All Equity Plan

(2)

(a) To Find Breakeven we can use following formula

EBIT-37,000/11,000=EBIT/20,000

EBIT=82,221

(b) EBIT-32,930/12,100=EBIT/20,000

EBIT=83,367

Requirement -3

EBIT-37,000/11,000=EBIT-32,930/12,100

1.1EBIT-40,700=EBIT-32930

0.1 EBIT=40,700-32,930

EBIT=77,700

Requirement -4

Plan -1

EBIT= $54,700

Interest ($37,000)

EBT = 17,700

TAx= = 5,310

EAT= 12,390

EPS= 1.13

Plan-II

EBIT 54,700

Interest 32930

EBT 21,770

Tax 6531

EAT= 15,239

EPS=1.26

For All Equity Plan

EBIT 54,700

Tax 16,410

EAT= 38,290

EPS=1.9145

(b) at EBIT of 82,229 EPS will be same for plan 1 and all equity plan

(c) At EBIT of$83,370 EPS will be same for Plan 2 and all equity plan

(d) AT EBIT of $77,700 EPS will be same for Plan 1 and Plan 2

Amount EBIT $54,700 Interest($3,70,000*10%) $37,000 EBT $17,700 Equity Shares Outstanding 11,000 EPS 1.61