Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Patricia\'s Paddle Boats is to be liquidated. All creditors, both secured and un

ID: 2716227 • Letter: P

Question

Patricia's Paddle Boats is to be liquidated. All creditors, both secured and unsecured, are owed $2,100,000. Administrative costs of liquidation and wage payments are expected to be $750,000. A sale of assets is expected to bring $2,500,000 after taxes. Secured creditors have a mortgage lien for $1,900,000 on the factory which will be liquidated for $1,200,000 out of the sale proceeds. The corporate tax rate is 40%.

How much and what percentage of their claim will the secured creditors receive, in total?

a. $900,000; 47.37%

b. $1,250,000; 65.79%

c. 1,627,777; 85.67%

d. $1,900,000; 100%

e. Not enough information to answer.

Explanation / Answer

Answer: c. 1,627,777; 85.67%

Calculation of the claim that the secured creditors will receive, in total:

Mortgage unsecured = $1,900,000 - $1200,000 = $700,000

Net proceeds remaining = $2500,000 - $1200,000 - $750,000 = $550,000

Mortgage unsecured payment = ($700,000/$900,000)($550,000) = $427777

Total mortgage proceeds = $1200,000 +$427777= $1627777

% received = $1627777/$1,900,000 = 85.67%.