Assume that you are on the financial staff of Vanderin Inc., and you have collec
ID: 2731673 • Letter: A
Question
Assume that you are on the financial staff of Vanderin Inc., and you have collected the following data: The yield on the company’s outstanding bonds is 7.75%, its tax rate is 40%, the next expected dividend is $0.65 a share, the dividend is expected to grow at a constant rate of 6.00% a year, the price of the stock is $15.00 per share, the flotation cost for selling new shares is F = 10%, and the target capital structure is 40% debt and 60% common equity. What is the firm's WACC, assuming it must issue new stock to finance its capital budget? a. 6.89% b. 8.34% c. 7.64% d. 6.04% e. None
Explanation / Answer
YTM 7.75%
Tax rate 40%
D1 $0.65
g 6.00%
P0 $15.00
F 10.0%
Weight debt 40%
Weight equity 60%
After tax cost of debt=0.075 x (1-0.4)= 4.5%
rS =( D1/(P0*(1 – F)) + g =0.65/[(15.00)x(1-0.1)]+6%=10.8 %
WACC =wDxrD +wExrS=(0.40 x 0.045) +(0.60)x(0.108)=8.28%
Ans is e None