Quantitative Problem: Sunshine Smoothies Company (SSC) manufactures and distribu
ID: 2735839 • Letter: Q
Question
Quantitative Problem: Sunshine Smoothies Company (SSC) manufactures and distributes smoothies. SSC is considering the development of a new line of high-protein energy smoothies. SSC's CFO has collected the following information regarding the proposed project, which is expected to last 3 years: The project can be operated at the company's Charleston plant, which is currently vacant. The project will require that the company spend $4,1 million today (t = 0) to purchase additional equipment. For tax purposes the equipment will be depreciated on a straight-line basis over 5 years. Thus, the firm's annual depreciation expense is $4,100, 000/5 = $820, 000. The company plans to use the equipment for all 3 years of the project. At t = 3 (which is the project's last year of operation), the equipment is expected to be sold for $1,500, 000 before taxes. The project will require an increase in net operating working capital of $730, 000 at t = 0. The cost of the working capital will be fully recovered at t = 3 (which is the project's last year of operation). Expected high-protein energy smoothie sales are as follows: $2,100, 000 The project's annual operating costs (excluding depreciation) are expected to be 60% of sales. The company's tax rate is 40%. The company is extremely profitable: so if any losses are incurred from the high-protein energy smoothie project they can be used to partially offset taxes paid on the company's other projects. (That is, assume that if there are any tax credits related to this project they can be used in the year they occur.) The project has a WACC = 10.0%. What is the project's expected NPV and IRR? Round your answers to 2 decimal places. Do not round your intermediate calculations. Show All Feedback SSC is considering another project: the introduction of a "weight loss" smoothie. The project would require a S3.2 million investment outlay today (t = 0). The after-tax cash flows would depend on whether the weight loss smoothie is well received by consumers. There is a 40% chance that demand will be good, in which case the project will produce after-tax cash flows of $2.3 million at the end of each of the next 3 years. There is a 60% chance that demand will be poor, in which case the after-tax cash flows will be $0.49 million for 3 years. The project is riskier than the firm's other projects, so it has a WACC of 11%. The firm will know if the project is successful after receiving the cash flows the first year, and after receiving the first year's cash flows it will have the option to abandon the project. If the firm decides to abandon the project the company will not receive any cash flows after t = 1, but it will be able to sell the assets related to the project for 52.25 million after taxes at t = 1. Assuming the company has an option to abandon the project, what is the expected NPV of the project today? Round your answer to 2 decimal places. Do not round your intermediate calculations. Use the values in "millions of dollars" to ascertain the answer.Explanation / Answer
Answer:
Year 0 1 2 3 intial investment -4100000 Net working capital -730000 Sales 2100000 8000000 3150000 Less: Annual operating costs 1260000 4800000 1890000 Less: Dep 820000 820000 820000 EBIT 840000 3200000 1260000 Less: tax @40% 336000 1280000 504000 EAT 504000 1920000 756000 Add: Dep 820000 820000 820000 OCF 1324000 2740000 1576000 Release of working capital 730000 Net salvage value 1556000 Net cash flow -4830000 1324000 2740000 3862000 Discount rate 10% NPV 1539676.93 IRR 24.53%