Hi :) can you please solve this. Thank you! Chapter 10 problem 5 Quantitative Pr
ID: 2739173 • Letter: H
Question
Hi :) can you please solve this. Thank you!
Chapter 10 problem 5
Quantitative Problem:
Barton Industries expects next year's annual dividend, D1, to be $2.30 and it expects dividends to grow at a constant rate g = 4.6%. The firm's current common stock price, P0, is $20.50. If it needs to issue new common stock, the firm will encounter a 4.9% flotation cost, F. Assume that the cost of equity calculated without the flotation adjustment is 12% and the cost of old common equity is 11.5%. What is the flotation cost adjustment that must be added to its cost of retained earnings? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
%
What is the cost of new common equity considering the estimate made from the three estimation methodologies? Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
Hi the answer is not 16.4. For both problems.
Explanation / Answer
Cost of Capital without floatation cost = 12%
then fair price of share = 2.30 / (0.12 - 0.046) = $ 31.08
Then Cost of capital with impact of floatation cost = (2.30 / (31.08)(1-0.049)) + 0.046 = 12.38%
actual price of share = $ 20.50