Consider a put option on the ASX200 index. Assume the index currently stands at
ID: 2741875 • Letter: C
Question
Consider a put option on the ASX200 index. Assume the index currently stands at 5,768. It is expected to increase or decrease by 15% over each of the next two time periods of two months. The risk-free rate is 5.75% and the dividend yield on the index is 2.5%.
a) What is the value of the option if it is European with four-months to maturity and has an exercise price of 5,700. Show your calculations.
b) What is the value of the option if it is American with four-months to maturity and has an exercise price of 5,700. Show your calculations.
Explanation / Answer
Solution.
From put-call parity
20+120e-r×1=5+130
Solving this
e-r = 115/120
so that r=-ln(115/120)=0.0426 or 4.26%