The Clifford Corporation has announced a rights offer to raise $20 million for a
ID: 2742378 • Letter: T
Question
The Clifford Corporation has announced a rights offer to raise $20 million for a new journal, the Journal of Financial Excess. This journal will review potential articles after the author pays a nonrefundable reviewing fee of $4,000 per page. The stock currently sells for $40 per share, and there are 1.5 million shares outstanding. a. What is the maximum possible subscription price? What is the minimum? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required.) The maximum possible subscription price is $ The minimum price is anything greater than $ b. If the subscription price is set at $32 per share, how many shares must be sold? How many rights will it take to buy one share? (Do not round intermediate calculations. Round your rights needed answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Number of new shares Number of rights needed c. What is the ex-rights price? What is the value of a right? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Ex-rights price $ Value of a right $ d. A shareholder with 1,000 shares before the offering has no desire (or money) to buy additional shares offered as rights. What is his portfolio value before and after the rights offer? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to nearest whole number, e.g., 32.) Portfolio value before rights $ Portfolio value after rights $
Explanation / Answer
a)
The maximum subscription price is equal to the current price per share, which is $40.
The minimum subscription price is anything greater than zero.
b)
Current shares outstanding=1500000
Price per share = $40
Reviewing fee =$4,000 per page
The company wants to raise 20,000,000
No of shares =Amount to be raised/subscription price=20000000/32=625,000
Number of rights = number of shares outstanding/number of shares
=1500000/625000=2.4
c)
Ex right price = market value/total number of shares
=($20,000,000+$40*1,500,000)/(1500,000+625,000)
=$37.647
Value of the right= current price per share –ex-right price
=$40-$37.65=2.35
d)
Before the right offer, a shareholder with 1000 shares will have a portfolio value of:
Portfolio value= number of shares * price per share
=10000*40=40000
Portfolio value= number of shares *Ex-right price +number of rights*value of the right
=1000*37.65+1000*2.65=40,000