Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Clifford Corporation has announced a rights offer to raise $14 million for a

ID: 2774849 • Letter: T

Question

The Clifford Corporation has announced a rights offer to raise $14 million for a new journal, the Journal of Financial Excess. This journal will review potential articles after the author pays a nonrefundable reviewing fee of $5,000 per page. The stock currently sells for $35 per share, and there are 2.2 million shares outstanding.

What is the maximum possible subscription price? What is the minimum? (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required.)

If the subscription price is set at $28 per share, how many shares must be sold? How many rights will it take to buy one share? (Do not round intermediate calculations. Round your rights needed answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

What is the ex-rights price? What is the value of a right? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

A shareholder with 500 shares before the offering has no desire (or money) to buy additional shares offered as rights. What is his portfolio value before and after the rights offer? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to nearest whole number, e.g., 32.)

The Clifford Corporation has announced a rights offer to raise $14 million for a new journal, the Journal of Financial Excess. This journal will review potential articles after the author pays a nonrefundable reviewing fee of $5,000 per page. The stock currently sells for $35 per share, and there are 2.2 million shares outstanding.

Explanation / Answer

1. What is the maximum possible subscription price?

Answer = 35 as current price is 35 per share

What is the minimum?

Minimum can be anything greater than 0

#b

If the subscription price is set at $28 per share, how many shares must be sold? How many rights will it take to buy one share?

Answer -

To raise $14 million at $28 per share, $14 million/28 = 500,000 shares will have to be sold.

Number of shres O/s = 2.2m

Number of shares needed = 0.5m

Rights needed for each new share = 2.2m / .5m = 4.40 rights

#c. What is the ex-rights price? What is the value of a right?

Exright price = ((2.2 m x 35) + 14 m ) / (2.2+0.5)m

= 33.70

Value of a right = 35-33.70 = 1.30

#d.

Before the rights offerred = 500 x 35 = 17500

After the rights is offered = 500 x 35 = 17500