Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Merger Valuation Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corpora

ID: 2750405 • Letter: M

Question

Merger Valuation

Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has 1 million shares outstanding and a target capital structure consisting of 30% debt. Vandell's debt interest rate is 7.8%. Assume that the risk-free rate of interest is 5% and the market risk premium is 5%. Both Vandell and Hastings face a 35% tax rate.

Hastings estimates that if it acquires Vandell, interest payments will be $1,500,000 per year for 3 years after which the current target capital structure of 30% debt will be maintained. Interest in the fourth year will be $1.428 million after which interest and the tax shield will grow at 4%. Synergies will cause the free cash flows to be $2.3 million, $2.9 million, $3.5 million, and then $4.00 million in Years 1 through 4, respectively, after which the free cash flows will grow at a 4% rate. What is the unlevered value of Vandell? Vandell's beta is 1.60. Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.

A) $ ______ million

B) What is the value of its tax shields? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.

$_____ million

C) What is the per share value of Vandell to Hastings Corporation? Assume Vandell now has $8.05 million in debt. Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.

$ _______ per share

Explanation / Answer

1)Unlevered beta= 1.6/[1+(1-0.35)*(0.3/0.7)]

Unlevered beta =1.25

FCFF=PV of cash flows at levered WACC

Levered cost of equity= 5%+1.6*5%

=13%

Levered wacc= 0.7*0.13+0.3*0.078

=11.44%

Discount all synergy cash flow at levered WACC to get FCFF

FCFF= $9.52 Million

Now Unlvered cost of equity = 5%+1.25*5%

=11.25%

Now

Unlvered firm value=(9.52*1.04)/(11.25%-4%)

Unlevered firm value=$136.56 Million

2) Tax shield = Interest payments * tax rate/(1+risk free int rate)^period

= 1.5/(1+5%)^1+1.5/(1+5%)^2+1.5/(1+5%)^3+1.428/(1+5%)^4

Taxshields= $1.84Million

It is assumed that interest rate is equal to risk free rate and that appropriate discount rate is the required rate of return on debt is also equal to risk free rate.