Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Merger Valuation Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corpora

ID: 2753807 • Letter: M

Question

Merger Valuation

Hastings Corporation is interested in acquiring Vandell Corporation. Vandell has 1 million shares outstanding and a target capital structure consisting of 30% debt. Vandell's debt interest rate is 7%. Assume that the risk-free rate of interest is 6% and the market risk premium is 5%. Both Vandell and Hastings face a 35% tax rate.

Hastings estimates that if it acquires Vandell, interest payments will be $1,500,000 per year for 3 years after which the current target capital structure of 30% debt will be maintained. Interest in the fourth year will be $1.424 million after which interest and the tax shield will grow at 5%. Synergies will cause the free cash flows to be $2.3 million, $3.0 million, $3.4 million, and then $3.99 million in Years 1 through 4, respectively, after which the free cash flows will grow at a 5% rate. What is the unlevered value of Vandell?

1) Vandell's beta is 1.60. Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations. (in millions)

2) What is the value of its tax shields? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations. (in millions)

3)What is the per share value of Vandell to Hastings Corporation? Assume Vandell now has $11.57 million in debt. Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations. (per share)

Explanation / Answer

Answer:

r sL=Rf+Beta(risk premium)

=6%+1.60(5%)

=14%

r SU = w d r d + w s r sL

r SU =30%*7% + 70%*14%

r SU = 11.9%

Tax Shields 1-3 = Interest * Tax Rate

Tax Shields 1-3 = 1.5M * 35%

Tax Shields 1-3 = 525,000

Tax Shield 4 = $1,424,000 * 35%

Tax Shield 4 = $498400

Tax Shield Horizon Value = (498400*1.05)/(11.9%-5%)

= $7.58M

Tax Shield Value = 525K/(1+ r SU )+525K/(1+ r SU )^2+525K/(1+ r SU )^3+(498400+7.58M)/(1+ r SU )^4

Tax Shield Value = $6.42M

Unlevered V ops = 2.3/(1+r SU ) + 3.0/(1+r SU )^2 + 3.4/(1+r SU )^3 + (3.99 + 60.72)/(1+r SU )^4

Unlevered V ops = $48.17M

V ops = Unlevered Vops + Value of Tax Shields

V ops = $48.17 + $6.42 V ops = $54.59M

Equity Value = (V ops – Debt)/Number of Shares

= ($54.59 – 11.57)/1M

= $43.02M/1M

P 0 = $43.02/share