Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An entity has a stock that has a beta of 1.20 when the risk free rate is 5% in 2

ID: 2774266 • Letter: A

Question

An entity has a stock that has a beta of 1.20 when the risk free rate is 5% in 2010. The average return on the market in 2010 was 12%. In 2011 the risk free rate increased by 1% due to inflation, but the return on the market increased by 2%.

However, in 2012 the rate of inflation slowed and the risk free rate and the market return were the same as in 2011. In the year 2013, the return on the market decreased to 14% and the risk free rate to 7%, beta was increased to 1.50.

Required:

a. Calculate the yearly return on the stock using CAPM

b. Calculate the average return on the stock

c. Calculate the standard deviation of the returns

Explanation / Answer

a. We have :

Year 2010

Beta = 1.2

Rf =5%

Rm = 12%

Return = Rf +(Rm-Rf)beta

                = 5% + (12%-5%)x1.2

                =13.40%

Year 2011

Beta = 1.2

Rf =6%

Rm = 14%

Return = Rf +(Rm-Rf)beta

                = 6% + (14%-6%)x1.2

                =15.60%

Year 2012

Beta = 1.2

Rf =6%

Rm = 14%

Return = Rf +(Rm-Rf)beta

                = 6% + (14%-6%)x1.2

                =15.60%

Year 2013

Beta = 1.5

Rf =7%

Rm = 14%

Return = Rf +(Rm-Rf)beta

                = 7% + (14%-7%)x1.5

                =17.50%

b.

Year       Return

2010       13.40%

2011       15.60%

2012       15.60%

2013       17.50%

Total      62.10%

Average return = sum of returns/ no.of years

                                = 62.10%/4

                                =15.525%

c.

Year       R                             R-AR                      (R-AR)^2

2010       13.40%                  -2.125                    4.5156

2011       15.60                     0.075                     0.005625

2012       15.60                     0.075                     0.005625

2013       17.50                     1.975                     3.900625

                                                                                8.4275

Variance = sum of (R-AR)^2/(n-1)

                   =8.4275/(4-1)

                   = 2.81

Standard deviation = variance ^.5

                                      =2.81^0.50

                                      =1.676%