Again. Inc.. is proposing a rights offering. Presently, there are 500.000 shares
ID: 2779142 • Letter: A
Question
Again. Inc.. is proposing a rights offering. Presently, there are 500.000 shares outstanding at $75 each There will be 50.000 new shares offered at $66 each. a. What is the new market value of the company? (Do not round intermediate calculations.) New market value b. How many rights are associated with one of the new shares? (Do not round intermediate calculations.) Number of rights needed rights c. What is the ex-rights price? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Ex-rights price $ d. What is the value of a right? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g. 32.16).) Value of a right $Explanation / Answer
a)
New Market value = 500000*75 + 50000*66
New Market value = $ 40,800,000
b)
No of Right needed = Total No of outstanding share/Total no of new share offered
No of Right needed = 500000/50000
No of Right needed = 10
c)
Ex-Right Price = New Market value /Total no of share outstanding
Ex-Right Price = 40800000/550000
Ex-Right Price = $ 74.18
d)
Valua of a right = Current Price - Ex-Right price
Valua of a right = 75 - 74.18
Valua of a right = 0.82
Ex-Right Price =