Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The MoMi Corporation’s cash flow from operations before interest and taxes was $

ID: 2786625 • Letter: T

Question

The MoMi Corporation’s cash flow from operations before interest and taxes was $2.4 million in the year just ended, and it expects that this will grow by 5% per year forever. To make this happen, the firm will have to invest an amount equal to 18% of pretax cash flow each year. The tax rate is 35%. Depreciation was $220,000 in the year just ended and is expected to grow at the same rate as the operating cash flow. The appropriate market capitalization rate for the unleveraged cash flow is 9% per year, and the firm currently has debt of $4.2 million outstanding. Use the free cash flow approach to value the firm’s equity. (Enter your answer in dollars not in millions.)

What is the Value of the equity?

Explanation / Answer

Operating Cash flow before interest & tax

$       2,520,000

Less: Depreciation

$           231,000

Taxable Income

$       2,289,000

Less: Tax @ 35 %

$           801,150

After tax unlevered income

$       1,487,850

After tax cash flow from operation

$       1,718,850

Less: New investment

$           453,600

Free cash flow

$       1,265,250

Value of the firm, V0 = C1/k-g

                                    = $ 1,265,250/9 % - 5 %

                                    = $ 1,265,250/4 %

                                    = $ 1,265,250/0.04

                                    = $ 31,631,250

Value of the firm = debt + equity

$ 31,631,250 = $ 4,200,000 + equity

Equity = $ 31,631,250 - $ 4,200,000

             = $ 27,431,250

Value of equity is $ 27,431,250.

Explanation for above table:

Operating Cash flow before interest & tax = $ 2,400,000 x 1.05 = $ 2,520,000

Depreciation = $ 220,000 x 1.05 = $ 231,000

Tax = $ 2,289,000 x 0.35 = $ 801,150

After tax cash flow from operation = after tax unlevered income + Depreciation

                                                 = $ 1,487,850 + $ 231,000 = $ 1,718,850

New investment = $ 2,520,000 x 0.18 = 453,600

Operating Cash flow before interest & tax

$       2,520,000

Less: Depreciation

$           231,000

Taxable Income

$       2,289,000

Less: Tax @ 35 %

$           801,150

After tax unlevered income

$       1,487,850

After tax cash flow from operation

$       1,718,850

Less: New investment

$           453,600

Free cash flow

$       1,265,250