Consider the case of the Cast Iron Company. On each nondelinquent sale, Cast Iro
ID: 2796181 • Letter: C
Question
Consider the case of the Cast Iron Company. On each nondelinquent sale, Cast Iron recelves revenues with a present value of $1,230 and Incurs costs with a present value of $1,000. Cast Iron's costs have Increased from $1,000 to $1,080. Assuming that there is no possibility of repeat orders and that the probability or successful collection from the customer is p 0.95, answer the following. 0-1. What is the expected profit of granting credit? (Do not round intermediate ceiculations. Expected proft per sale -2.Should Cast Iron grant or refuse credit? Grant Refuse b. What is the break-even probability of collection? (Enter your answer as a percent rounded to 1 declmal plece.) Break-even probability 96Explanation / Answer
expected profit
=0.95*1230-1080
=88.50
2.
grant as profit is there on the sale.
3.
break even probablility
=(0+1080)/1230
=87.80%
the above is answer