Consider the case of the Cast Iron Company. On each nondelinquent sale, Cast Iro
ID: 2806053 • Letter: C
Question
Consider the case of the Cast Iron Company. On each nondelinquent sale, Cast Iron receives revenues with a present value of $1,350 and incurs costs with a present value of $1,000. Cast Iron’s costs have increased from $1,000 to $1,200. Assuming that there is no possibility of repeat orders and that the probability of successful collection from the customer is p = 0.95, answer the following.
a-1. What is the expected profit of granting credit? (Do not round intermediate calculations.)
a-2. Should Cast Iron grant or refuse credit?
Grant
Refuse
b. What is the break-even probability of collection? (Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
=B1*B3-B2
since there is profit not a loss so credit can be granted
breakeven = 1200/1350 =89%
selling price 1350 cost 1200 collection % 95% profit 82.5=B1*B3-B2