Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ins 15-What interest rates should be used in determining the amount of interest

ID: 2797322 • Letter: I

Question

Ins 15-What interest rates should be used in determining the amount of interest to be capitalized? How should the amount of interest to be capitalized be determined 16-Calculate depreciation A machine which cost $500,000 is acquired on October 1, 2017. Its estimated salvage value is $50,000 and its expected life is eight years. Instructions (1) Calculate depreciation expense for 2017 and 2018 by the following method, showing the figures used. (a) Double-declining balance 17-Calculate depreciation. A machine cost $900,000 on April 1, 2017. Its estimated salvage value is $90,000 and its expected life is eight years. Instructions (1) Calculate the depreciation expense (to the nearest dollar) by each of the following methods, showing the figures used. (a) Straight-line for 2017 (b) Double-declining balance for 2018 (c) Sum-of-the-years'-digits for 2018 (2) Which method would result in the smallest income amount for 2018

Explanation / Answer

15.

The amount of interest to be capitalized is the avoidable interest, or the actual interest incurred, whichever is lower

The avoidable interest is determined by multiplying (an) interest rate(s) bythe weighted-average amount of accumulated expenditures on qualifyingassets.

16.

Deprecition expense

year 2017

value of machinary:$500000

salvage value:$50000

Life:8years

Depreciation:(500000-50000)/8 = 56250

Rate of depreciation under SLM:56250/450000=12.5%

Rate Under double declining balance method=12.5%*2=25%

Under double declining balance method:450000*25%=112500

Year2018

WDV=450000-112500=337500

Depreciation=337500*25%

=84375

17.

a)

cost=900000

Salvage value:90000

life:8years

Depreciation under SLM FOR 2017:(900000-90000)/8=101250

b)

Rate of depreciation under slm:101250/810000=12.5%   

Rate Under double declining balance method=12.5%*2=25%

WDV=810000-101250=708750

Under double declining balance method:708750*25%=177188

c)

Sum of digts=1+2+3+4+5+6+7+8=36

Rate of deprecition for year2=7/36=19.44%

WDV=810000-101250=708750

Under sum of digits method:708750*19.44%=137781

2)double declining balance method results smallest income