Post Card Depot an large retailer of post cards, orders 3261290 post cards per y
ID: 2802115 • Letter: P
Question
Post Card Depot an large retailer of post cards, orders 3261290 post cards per year from its manufacturer. Post Card Depot plans on ordering post card 22 times over the next year. Post Card Depot receives the same number of post cards each time it orders. The carrying cost is S025 per post card per year. The ordering cost is $237 per order What is the annual carrying costs of post card inventory (round the answer to two decimal places)? Your Arswer Answer Save Page 1 of 3 Next Page Save All Responses Go to Submit QuizExplanation / Answer
Total Carrying cost = Cost per post card per year * No. of post cards ordered in a year
= $0.25 * $3,261,290 = $815,322.50
Ordering cost= No. of orders placed * Cost of each order
= 22 * $237 = $5,214
Annual carrying costs of post card inventory = $5214 + $815322.50 = $820,536.50