Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CROSBY CORPORATION Income Statement For the Year Ended December 31, 20X2 $ 2,200

ID: 2811273 • Letter: C

Question

CROSBY CORPORATION Income Statement For the Year Ended December 31, 20X2 $ 2,200,000 1,300,000 $ 900,000 420,000 150,000 $330,000 90,000 $240,000 80,000 $160,000 10,000 Earnings available to common stockholders 150,000 120,000 1.25 Sales Cost of goods sold Gross profit Selling and administrative expense Depreciation expense Interest expense Taxes Preferred stock dividends Operating income Earnings before taxes Earnings after taxes Shares outstanding Earnings per share Statement of Retained Earnings For the Year Ended December 31, 20X2 Retained earnings, balance, January 1, 20X2 $ 500,000 150,000 50,000 $ 600,000 Add: Earnings available to common stockholders, 20X2 Deduct: Cash dividends declared and paid in 20X2 Retained earnings, balance, December 31, 20X2

Explanation / Answer

b. Book value per common share=(total stockholders equity)/number of common shares

Stockholders equity=common stock+retained earnings

Thus,book value per common share for 20X1=(1,20,000+5,00,000)/1,20,000

=6,20,000/1,20,000

=$5.17

Book value per common share for 20X2=(1,20,000+6,00,000)/1,20,000

=7,20,000/1,20,000

=$6

c. Market value is 3.3 times book value for 20X2.

P/E ratio=market price per share/earnings per share

Market price for 20X2=6*3.3=19.8

Earnings per share for 20X2=1.25

So, P/E ratio=19.8/1.25=15.84 times