Matt and Meg Comer are married and file a joint tax return. They do not have any
ID: 2816483 • Letter: M
Question
Matt and Meg Comer are married and file a joint tax return. They do not have any children. Matt works as a history professor at a local university and earns a salary of $64,050. Meg works part-time at the same university. She earns $31,150 a year. The couple does not itemize deductions. Other than salary, the Comers’ only other source of income is from the disposition of various capital assets (mostly stocks). (Use the tax rate schedules ,Dividends and Capital Gains Tax Rates.) (Round final answers to the nearest whole dollar amount.) b. What is the Comers’ tax liability for 2018 if they report the following capital gains and losses for the year? Short-term capital gains $ 1,500 Short-term capital losses 0 Long-term capital gains 13,060 Long-term capital losses (10,030 )
Explanation / Answer
A. Total Income for the year of Matt and Meg = $64,050 + $31,150
Total Income without taking any loss and profit from Capital Gain = $ 95,200
Then, Assume standard deduction is allowed for the married couple.
Standard deduction is also alowed for married couples = $ 24,000
Total Taxable Income = $ 95,200 - $24,000
Total Taxable Income = $71,200
Then Tax on the same ia = $71,200 * 22%
Then tax on the Income = $15,664.
B. If loss and gain consider from capital Gain then,
Total salary earned = $ 95,200
Short term capital gain = +$ 1,500
Long term capital Gain = +$ 13,060
Long term capital loss = . - $10,030
Then Total Income =. $99,730
Standard Deduction Allowed = . $24,000
Then,
Total Taxable Income = . $75,730
then,
Tax on income = $ 16,660.60
if you have any query related to above question then you can ask me in a comment.
My priority is yours satisfaction.
Thanks