In a clinical trial, 24 out of 850 patients taking a prescription drug complaine
ID: 2923058 • Letter: I
Question
In a clinical trial, 24 out of 850 patients taking a prescription drug complained of flulike symptoms. Suppose that it is known that 1.7 % of patients taking competing drugs complain of flulike symptoms. Is there sufficient evidence to conclude that more than 1.7 % of this drug's users experience flulike symptoms as a side effect at the alpha equals 0.05 level of significance? What are the null and alternative hypotheses? Upper H 0 : p nothing versus Upper H 1 : p equals not equals less than greater than nothing
Explanation / Answer
sample proportion p=24/850
=0.03
given p hat =1.7% =0.017
null hypotheses
H 0 : p = 0.017
alternative hypotheses
H 1 : p > 0.017
please rate me, thankyou