Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following quote: “In a recent survey, 61% of the sampled consumers

ID: 2924556 • Letter: C

Question

Consider the following quote: “In a recent survey, 61% of the sampled consumers said they prefer recyclable plastic grocery bags (rather than paper). If there were no preference (that is, if the true proportion of all consumers who prefer recyclable plastic (over paper) bags is 0.50), the chance of observing the result of 61% or something even larger would be only about 0.03. Because 0.03 is less than 0.05, we can conclude a statistically significant preference for recyclable plastic bags.”

A.) For this study, the p-value of the test is:

0.03                        0.05                        0.61                        None of these

B.) For this study, the significance level of the test is: (bold one)

0.03                        0.05                        0.61                        None of these

C.) Which of the following phrases is appropriate for the value of 0.61? (bold all that apply)

The sample proportion                       the population proportion                 a statistic                               a parameter

D.) Which of the following represent the hypotheses being tested in this study? (bold one)

H0: p = 0.61 versus Ha: p > 0.61

H0: p = 0.61 versus Ha: p < 0.61

H0: p = 0.50 versus Ha: p = 0.61

H0: p = 0.50 versus Ha: p > 0.50

H0: p = 0.50 versus Ha: p > 0.50

Explanation / Answer

A. As it is given that Because 0.03 is less than 0.05, we can conclude a statistically significant preference for recyclable plastic bags.” p value is 0.03

B. Now we can see that pvalue is compared with 0.05 hence the significance level of the test is 0.05.

C. “In a recent survey, 61% of the sampled consumers said they prefer recyclable plastic grocery bags (rather than paper) is given hence 0.61 is sample proportion.

D. the chance of observing the result of 61% or something even larger would be only about 0.03.

Hence hypothesis is H0: p=0.61 versus Ha: p>0.61