May you please help me solve the following: A company makes widgets. The lifetim
ID: 2928488 • Letter: M
Question
May you please help me solve the following: A company makes widgets. The lifetime of the widgets are normally distributed with a mean of 5000 hours and a standard deviation of 450 hours. a) What is the average difference between the lifetime of a widget and the mean lifetime of all widgets? b) What is the probability that the lifetime of a widget will be less than 4000 hours? c) The company wants to place a guarantee on widgets, but does not want to have to refund more than 5% of the widgets they sell. How many hours should they guarantee the product for?
Explanation / Answer
Solution:
Probability that lifetime of widget is less than 4000 hours is
P(Xbar<4000)
Z = (4000-5000)/450
Z = -1000/450 = -2.22
From z table
P(X<4000) = 0.0132
P(X<4000) = 1.32%
Solution(c):
P = 0.05
Z value from z table can be calculated from
Z= -1.645
Xbar can be calculated as
-1.645 = (Xbar - 5000)/450
740.25 = Xbar - 5000
Xbar = 5000-740.25
Xbar = 4259.75