Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Submit Test This Question: 1 pt 15 of 20 (1 complete) This Test: 20 pts possible

ID: 2932715 • Letter: S

Question

Submit Test This Question: 1 pt 15 of 20 (1 complete) This Test: 20 pts possible You 32% of women consider themselves fans of professional baseball. You randomly select six women and ask each if she considers herself a fan of professional Compete perts el baseball. Complete parts (a) through (d) below. (a) Find the mean of the binomial distribution = (Round to the nearest tenth as needed.) (b) Find the variance of the binomial distribution. , (Round to the nearest tenth as needed.) (c) Find the standard deviation of the binomial distribution. = (Round to the nearest tenth as needed.) (d) Interpret the results in the context of the real-life situation On average, out of 6 women would consider themselves baseball fans. The standard deviation is women, so in most samples of 6 women, the number of women who consider themselves baseball fans would differ from the mean by no more than Type integers or decimals rounded to the nearest tenth as needed.)

Explanation / Answer

(a) The probability of a woman being a fan of basketball p = 0.32

Number of women n = 6

= np = 0.32 * 6 = 1.92 = 1.9.

(b) 2 = np(1-p) = 1.92 * 0.68 = 1.3056 = 1.3.

(c) = 1.3056 = 1.1426 = 1.1.

(d) On average, 1.9 out of 6 women would consider themselves as baseball fans. The standard deviation is 1.1 women, so in most samples of 6 women, the number of women who would consider themselves baseball fans would differ by no more than 2.

(Note for the last answer, if it expects an integer, enter 2 instead of 1.9.)