Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of 100 healthy men was followed for the development of prostate cancer.

ID: 2933043 • Letter: A

Question

A sample of 100 healthy men was followed for the development of prostate cancer. After being followed for 5 years, 20 men of the study sample developed prostate cancer. Another 4 men lost of follow up after being followed for 2.5 years each and we do not have information about their prostate cancer status. The remaining men who never developed the disease were followed for 10 years. Calculate the incidence density of prostate cancer in this sample. A. 13 per 1000 person-years B. 23 per 1000 person-years C. 23 per 1000 D. 43 per 1000 person-years

Explanation / Answer

Here we know the status of prostate cancer till year 5. For later years we don't know the status of prostate cancer of 100 healthy men.

So, Total person Hours = 1/2 * 5 * 20 (for acturial method of calculating the time taken in developing prostate cancer) + 4 * 2. 5 [Lost cases) + (100 - 20) * 5 (No cancer)

= 50 + 10 + 400 = 460

Incidence density = 20/460 = 43 per perspn years.