Suppose in a local kindergarten through 12th grade (K - 12) school district, 53
ID: 2948812 • Letter: S
Question
Suppose in a local kindergarten through 12th grade (K - 12) school district, 53 percent of the population favour a charter school for grades K through 5. A simple random sample of 600 is surveyed. Calculate the following using the normal approximation to the binomial distribution. ( round your answers to four decimal places.) (a). Find the probability that less than 240 Favor a chater school for grades K through 5. (b). Find the probability that 320 or more Favor a chater school for grades K through 5. (c). Find the probability that no more than 290 Favor a chater school for grades K through 5. (d). Find the probability that exactly 300 Favor a chater school for grades K through 5. Suppose in a local kindergarten through 12th grade (K - 12) school district, 53 percent of the population favour a charter school for grades K through 5. A simple random sample of 600 is surveyed. Calculate the following using the normal approximation to the binomial distribution. ( round your answers to four decimal places.) (a). Find the probability that less than 240 Favor a chater school for grades K through 5. (b). Find the probability that 320 or more Favor a chater school for grades K through 5. (c). Find the probability that no more than 290 Favor a chater school for grades K through 5. (d). Find the probability that exactly 300 Favor a chater school for grades K through 5. (a). Find the probability that less than 240 Favor a chater school for grades K through 5. (b). Find the probability that 320 or more Favor a chater school for grades K through 5. (c). Find the probability that no more than 290 Favor a chater school for grades K through 5. (d). Find the probability that exactly 300 Favor a chater school for grades K through 5.Explanation / Answer
Mean = np = 600*0.53= 318
SD = sqrt(npq) = sqrt( 600*0.53*0.47)=12.2253
a)z = (240-318)/12.2253= -6.38
Probability = 0.0000001 or 0
b) z = 2/12.2253=0.1635
P(z>0.1635)= 0.4364 from p-value table
c) z = (-28)/12.2253= -2.29
P(z<-2.29)= 0.011
d)P = 0 since it is a discrete value