See \" TABLE 1 \" above regarding data from the results of a disaster preparedne
ID: 2949379 • Letter: S
Question
See "TABLE 1" above regarding data from the results of a disaster preparedness survey in 4 cities in California from a sample of 20 participants.
If the researcher was to choose one person at random, what is the probability she would choose a person who lives in San Francisco or has experienced a major earthquake?
8/20 or 40% ID# | Age | City of Residence | Earthquake kit prepared? | Experienced major earthquake? Los Angeles Los Angeles Los Angeles Los Angeles Los Angeles Los Angeles San Francisco San Francisco San Francisco San Francisco San Francisco San Francisco San Francisco San Diego San Diego San Diego Santa Cruz Santa Cruz Santa Cruz Santa Cruz 26 57 Y es 24 57 36 82 Y es 67 24 75 20Explanation / Answer
Number of persons lived in San Francisco = 7
Number of persons experienced major earthquake = 8
Number of persons lived in San Francisco and experiences major earthquake = 3
Hence,
P(lives in San Francisco or has experienced a major earthquake) = (7 + 8 - 3)/20 = 12/20 or 60%
Option C is correct.