Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that you plan to use a significance levelof a=0.05 to test the claim that

ID: 2954909 • Letter: A

Question

Assume that you plan to use a significance levelof a=0.05 to test the claim that p1=p2. Use thegiven sample sizes and numbers of successes tofind the z test statstic for the hypothesis test.
In a vote on the Clean Water bill, 44% of the 205Democrats voted for the bill while 46% of the 230 Republicans voted for it.
Assume that you plan to use a significance levelof a=0.05 to test the claim that p1=p2. Use thegiven sample sizes and numbers of successes tofind the z test statstic for the hypothesis test.
In a vote on the Clean Water bill, 44% of the 205Democrats voted for the bill while 46% of the 230 Republicans voted for it.

Explanation / Answer

Democrats: n1=205, p1=0.44 Republicans: n2=230, p2=0.46 The test statistic is Z=(p1-p2)/[p1*(1-p1)/n1 + p2*(1-p2)/n2] =(0.44-0.46)/sqrt(0.44*(1-0.44)/205 + 0.46*(1-0.46)/230) =-0.42