Imagine that a grain of sand is picked up by water at the beginning of a river a
ID: 295824 • Letter: I
Question
Imagine that a grain of sand is picked up by water at the beginning of a river at the top of a hill. The water carries the grain to the end of the river where it meets the ocean at an average rate of 15 feet per minute. If it takes the grain of sand 7 hours and 17 minutes to travel from the beginning of the river to the end of the river, how many kilometers long is the river? Please report your answer rounded to the nearest whole number. NOTE: Unit conversions can be found on page xii of your lab manualExplanation / Answer
Average rate of the river = 15 ft /min
Time taken to travel from the beginning of the river to the end of the river = 7 hours 17 minutes = ( 7 * 60 )+17 minutes
= 437 minutes
Length of the river = Average rate of the river * Time taken to travel from the beginning of the river to the end of the river
= 15 ft /min * 437 minutes
= 6555 ft
= 6555 * 0.0003048 km
= 1.998 km