Assume that in a hypothesis test with null hypothesis 0 µ H : = 14.0 at a = 0.05
ID: 2960209 • Letter: A
Question
Assume that in a hypothesis test with null hypothesis 0 µ H : = 14.0 at a = 0.05, that avalue of 13.0 for the sample mean results in the null hypothesis not being rejected. That
corresponds to a confidence interval result of
A) The 95% confidence interval for the mean contains the value 14.0
B) The 95% confidence interval for the mean does not contain the value 14.0
C) There is insufficient information as to if the 95% confidence interval for the mean
does or does not contain the value 13.0
D) The 0.05% confidence interval for the mean contains the value 13.0
Explanation / Answer
Answer:A) The 95% confidence interval for the mean contains the value 14.0