Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that in a hypothesis test with null hypothesis H_0 : mu = 14.0 at alpha =

ID: 3232128 • Letter: A

Question

Assume that in a hypothesis test with null hypothesis H_0 : mu = 14.0 at alpha = 005, that a value of 1 for the sample mean results in the null hypothesis being rejected. That corresponds to a confidence interval result of The 90% confidence interval for the mean contains the value 11.0 The 90% confidence interval for the mean contains the value 14.0 The 90% confidence interval for the mean does not contain the value 14.0 There is insufficient information to conclude whether the 90% confidence interval for the mean contains or does not contain the value 14.0 Assume that a 90% confidence interval for the mean is (16.0, 19.00. Then a hypothesis test of H_o : mu = 17.0 at alpha = 0.10 would result in Accepting the null hypothesis because 17.0 is less than 19.0 Accepting the null hypothesis because 17.0 is between 16.0 and 19.0 Rejecting the null hypothesis if because 17.0 is more than 16.0 There is insufficient information to make any conclusions about the hypothesis test Assume that in a hypothesis test with null hypothesis H_o: mu = 120 at alpha = 0.01.that a value of 13.0 for the sample mean results in the null hypothesis being rejected. That corresponds to a confidence interval result of The 0.01% confidence interval for the mean contains the value 13.0 The 99% confidence interval for the mean contains the value 13.0 The 99% confidence interval for the mean does not contain the value 12.0 There is insufficient information as to if the g9% confidence interval for the mean does or does not contain the value 13.0

Explanation / Answer

Que1: option D

Since alpha= 0.05 given and confidence level is 90%

Que-2. ---->> Option B

Que3. ---->> Option C