Part A) Find the value of the variable resistor R o in the circuit that will res
ID: 2990560 • Letter: P
Question
Part A) Find the value of the variable resistor Ro in the circuit that will result in maximum power dissipation in the 6 ? resistor (Figure 1) if v = 42V . (Hint: Hasty conclusions could be hazardous to your career.)
Part B) What is the maximum power that can be delivered to the 6? resistor
Part A) Find the value of the variable resistor Ro in the circuit that will result in maximum power dissipation in the 6 ? resistor (Figure 1) if v = 42V . (Hint: Hasty conclusions could be hazardous to your career.) Part B) What is the maximum power that can be delivered to the 6? resistorExplanation / Answer
if Ro=0 ohm then no power loss and all power will be transfered to the load.
so Ro=0 ohm for maximum power condition.dont apply maximum power transfer theorom here.because load is constant here.
maximum power=V^2/R=42^2/6=294 watts