If the wheelbarrow and its contents have a mass of 50 k g and center of mass at
ID: 2994051 • Letter: I
Question
If the wheelbarrow and its contents have a mass of 50kgand center of mass at G, determine the magnitude of the resultant force which the man must exert on each of the two handles in order to hold the wheelbarrow in equilibrium.
If the wheelbarrow and its contents have a mass of 50kg and center of mass at G, determine the magnitude of the resultant force which the man must exert on each of the two handles in order to hold the wheelbarrow in equilibrium.
If the wheelbarrow and its contents have a mass of 50kgand center of mass at G, determine the magnitude of the resultant force which the man must exert on each of the two handles in order to hold the wheelbarrow in equilibrium. If the wheelbarrow and its contents have a mass of 50kg and center of mass at G, determine the magnitude of the resultant force which the man must exert on each of the two handles in order to hold the wheelbarrow in equilibrium.Explanation / Answer
taking moments at wheel in y axis (as weight always acts downward) = 0
50 *9.81 * 0.5 = F * (0.5 + 0.9)
F = 175.17 N
as there are two handles , the force is half of that = 175.1 / 2 = 87.59 N