Please, answer the following step by step A classroom that normally contains 40
ID: 2997314 • Letter: P
Question
Please, answer the following step by step
A classroom that normally contains 40 people is to be air conditioned with window air conditioning units of 5kW cooling capacity. A person at rest may be assumed to dissipate thermal energy at a rate of 360 kJ/hr. There are 10 light bulbs in the room, each with a rating of 100 W. The rate of heat transfer to the classroom through the walls and the windows is estimated to be 15,000 kJ/hr. If the room air is to be maintained at constant temperature of 21 degree C, determine the number of window air conditioning units required.Explanation / Answer
Cooling = heating
n*5 = 40*(360)/3600 + 10*100/1000 + 15000/3600
So 5n = 4 + 1 + 4.167
So n = 1.8333 = 2 (rounded)
So Number of window air conditioning units required = 2