If you could please show how you arrive at your solution it would help greatly.
ID: 2997608 • Letter: I
Question
If you could please show how you arrive at your solution it would help greatly. And thank you in advance!
A manometer connected to a tank reads 61 kPa at a location where the atmospheric pressure is 85.1 cmHg. The density of mercury is 13,600 kg/m3. What is the height h in unit of meters in the following manometer illustration?
If you could please show how you arrive at your solution it would help greatly. And thank you in advance! A manometer connected to a tank reads 61 kPa at a location where the atmospheric pressure is 85.1 cmHg. The density of mercury is 13,600 kg/m3. What is the height h in unit of meters in the following manometer illustration?Explanation / Answer
Given
P1 = P2 = Pgas = Patm + 61 kPa
Patm = 85.1 cm of Hg = 113.46 kPa
Manameter Reading = P1-Patm
Rho*g*h = 61*10^3
13600*9.8*h = 61*10^3
h = 0.46 m