In a classic Seinfeld episode, Jerry tosses a loaf of bread (a marble rye) strai
ID: 3017491 • Letter: I
Question
In a classic Seinfeld episode, Jerry tosses a loaf of bread (a marble rye) straight upward to his friend George who is leaning out of a third-story window. a. If the loaf of bread leaves Jerry's hand at a height of 1 m with an initial velocity of 18 m/sec, write an equation for the vertical position of the bread s (in meters) t seconds after release. b. How long will it take the bread to reach George if he catches the bread on the way up at a height of 16 m? Round to the nearest tenth of a second.Explanation / Answer
Solution:
A)
Using equation of kinematics;
S = ut+1/2 at^2
=> S - 1 = 18 t +1/2 (-g)t^2
=> S = -4.9 t^2 +18 t + 1
B)
Putting the value of S as 16 m
we get,
16 = -4.9 t^2 +18 t +1
=> -4.9 t^2 +18 t -15 = 0
=> t = 1.2765 , 2.393
As she catches the bread on the way up.
t should be the smaller one. i.e,
t = 1.2765 s